28. November 2023

Amerykańska Federalna Komisja Handlu zwraca około 8000 ofiar, które straciły pieniądze na zainwestowaniu w dwa oszustwa związane z bitcoinami. Oszustwa obiecywały, że inwestorzy mogą zamienić swoje płatności kryptowalutowe w wysokości około 100 USD na 80000 USD miesięcznego dochodu.

Ofiary piramid bitcoinowych otrzymują zwrot pieniędzy

Federalna Komisja Handlu (FTC) zaczęła wysyłać zwroty pieniędzy ofiarom dwóch oszustw inwestycyjnych związanych z kryptowalutami: Bitcoin Funding Team i My7network.

Zgodnie z ogłoszeniem przez The News Spy w środę, oba programy „fałszywie obiecały, że uczestnicy mogą zarobić duże kwoty, płacąc kryptowalutę, taką jak bitcoin lub litecoin, za zapisanie się do programów”. Jednak FTC szczegółowo:

Bitcoin Funding Team i My7network były łańcuchowymi programami polecającymi, które polegały na rekrutacji nowych ludzi do zarabiania pieniędzy. W rzeczywistości większości uczestników nie udało się odzyskać początkowych inwestycji.

FTC wysyła przez Paypal 7 964 zwrotów na łączną kwotę ponad 470 000 dolarów ofiarom obu programów, które rozpoczęły się 5 listopada. „Średni zwrot wynosi około 59 dolarów.

Odbiorcy, którzy otrzymają zwrot pieniędzy za pośrednictwem Paypal, będą mieli 30 dni na zaakceptowanie płatności ”- wyjaśniło FTC

Promotorzy tych dwóch programów – Thomas Dluca, Louis Gatto i Eric Pinkston – zostali zamknięci w marcu 2018 r. Twierdzili, że zespół ds. Finansowania bitcoinów „może zamienić wypłatę równowartości nieco ponad 100 USD na 80 000 USD miesięcznego dochodu”. FTC wyjaśniła, dodając, że te dwa systemy to „łańcuchowe systemy rekomendacji – rodzaj piramidy”.

FTC twierdzi, że czwarty oskarżony, Scott Chandler, promował Bitcoin Funding Team i inny zwodniczy program rekrutacji kryptowalut o nazwie Jetcoin. Oszustwo twierdziło, że inwestorzy mogą podwoić swoje inwestycje w 50 dni, ale FTC twierdzi, że „program nie spełnił tych roszczeń i zaprzestał działalności w ciągu dwóch miesięcy od uruchomienia”.

Oskarżeni naruszyli „Ustawę FTC dotyczącą działań wprowadzających w błąd, przedstawiając fałszywe programy poleceń łańcuchowych jako okazje do zarabiania pieniędzy w dobrej wierze i fałszywie twierdząc, że uczestnicy mogą zarobić znaczne dochody, uczestnicząc w trzech programach” – wyjaśniła agencja federalna.